PROJEKTY

Vedecká škola je orientovaná na
využívanie moderných nástrojov rôznych foriem manažmentu s cieľom optimalizácie ekonomických veličín so zameraním na minimalizáciu nákladov

v podniku ako základnej ekonomickej veličiny. 

(2000) diplomová práca v odbore „21-05-9 Riadenie procesov získavania a spracovania surovín“, v študijnom programe „Inžiniersky manažment“ s témou diplomovej práce: „Analýza faktorov určujúca ekonomickú účinnosť práce podniku“, vedúci práce: prof. Ing. Vadimír Vodzinský, CSc. Touto diplomovou prácou som svoje smerovanie upriamila na podnikový, strategický a výkonnostný manažment, ekonomiku podniku, účtovníctvo, základy štatistiky.

(2003) dizertačná práca vo vednom odbore „21-05-9 Riadenie procesov získavania a spracovania surovín“, na tému doktorandskej dizertačnej práce: „Ekonomika environmentálne orientovanej kvality – teoretické možnosti a ich aplikácie vo výrobnej praxi“, so školiteľkou doc. Ing. Ľubicou  Florekovou, CSc. Vedecké zameranie sa rozšírilo o oblasť environmentálneho manažmentu, manažmentu kvality, projektového manažmentu, inovačného manažmentu, daňového manažmentu a krízového manažmentu v rámci riešenia vedeckých projektov a vedenia nových predmetov vo vzdelávacom procese.  

(2008) habilitačná práca v odbore 5.2.38 Získavanie a spracovanie zemských zdrojov“ na tému habilitačnej práce: Uplatnenie moderných trendov nákladového riadenia vo výrobných podnikoch“, kde som uplatnila svoje poznatky z doktorandského štúdia a z orientácie svojej vedeckej školy zameranej na rôzne formy manažmentu s cieľom optimalizovať ekonomické veličiny a minimalizovať náklady podniku a využívať digitalizáciu v oblasti ekonomických, finančných analýz prostredníctvom controllingu. Habilitačná práca obsahovala inovatívne manažérske nástroje, ktoré sa začali uplatňovať v podnikovej praxi aj na Slovensku.

(2010-2016) doktorandské práce v pozícii školiteľa v odbore 5.2.38 Získavanie a spracovanie zemských zdrojov“: (1) Ing. Š. Čepová: LCA analýza životného cyklu výrobku ako nástroj inovačného potenciálu, zvyšovania pridanej hodnoty, kvality a environmentálnych parametrov výrobku. (2) Ing. M. Daubner: Analýza možných spôsobov merania výkonnosti priemyselných podnikov. (3) Ing. T. Pavlik: Manažment nákladov ako  nástroj zvyšovania efektívnosti podnikateľskej činnosti. Doktorandské práce boli orientované na inovatívne prístupy v environmentálnom manažmente, v manažmente kvality, v inovačnom manažmente, v manažmente výkonnosti, v nákladovom manažmente.

VEGA projekty KEGA projekty APVV projekty Medzinárodné projekty
14412

KEGA č. 010TUKE-4/2023 (012023-122025)
Aplikácia edukatívnych robotov v procese výučby študijného programu priemyselná logistika.

Rozvoj robotizácie, projektovanie robotizovaných pracovísk a digitalizácia sa stali hlavnými stavebnými prvkami modernej priemyselnej výroby hlavne v automobilovom priemysle ale aj v banskom, stavebnom, elektrotechnickom a strojárskom priemysle. Priemyselná logistika v praxi je v súčasnosti silne orientovaná na efektívne využitie robotizácie, robotizovaných pracovísk a ich projektovanie pre potreby efektívnej výroby. Z tohto dôvodu je potrebné aj v oblasti vzdelávania vytvoriť podmienky, ktoré študentom študijného programu priemyselná logistika umožnia získať potrebné vedomosti, poznatky a skúsenosti s projektovaním robotizovaných pracovísk. Účelom a zameraním projektu je efektívna aplikácia edukatívnych robotov do vyučovacieho procesu v rámci študijného programu priemyselná logistika. V súčasnosti je pre potreby študijného programu priemyselná logistika v štádiu realizácie nové laboratórium s edukatívnymi robotmi, ktoré budú slúžiť ako prostriedok pre výskum metodiky efektívnej aplikácie edukatívnych robotov v procese vzdelávania. Vybudovanie nového laboratória s edukatívnymi robotmi je výsledkom riešenia predchádzajúcich projektov. Nový KEGA projekt je prirodzeným pokračovaním v budovaní predmetného laboratória s orientáciou na aplikáciu v procese vzdelávania. Projekt bude riešiť výskum nových metód efektívneho využitia edukatívnych robotov a projektovania robotizovaných pracovísk v procese výučby študijného programu priemyselná logistika s orientáciou na zvýšenie vedomostí a skúseností študentov s ich následným využitím v priemyselnej praxi, čo zvyšuje úspešnosť realizácie absolventov študijného programu priemyselná logistika na trhu práce.

VÝSTUPY:

Teplická, K., Khouri, S., Muddari, T., Freňáková, M.: Improving the quality of automotive components through effective management of complaints in Industry 4.0. In: Applied sciences, 13/2023.

KEGA č. 009TUKE-4/2020 (012020-122022)
Transfer digitalizácie do vzdelávania v študijnom programe Riadenie a ekonomika podniku.

Digitalizácia spoločnosti a zavádzanie prvkov Industry 4.0 do praxe priemyselných podnikov nevyhnutne mení charakter vysokoškolského vzdelávania. Automatizácia, elektronizácia a umelá inteligencia determinujú podnikové procesy, ktoré prechádzajú dynamickou transformáciou a stávajú sa komplexnými, využívajú informačné a komunikačné technológie, modelovanie a simulácie. Uvedenými zmenami je ovplyvňované aj operatívne riadenie podnikov, podnikové informačné systémy, ekonomické a finančné riadenia, riadenie ľudských zdrojov a strategické riadenie. Zámerom projektu je reflektovať na zmeny vyvolané digitalizáciou a modernizovať vzdelávanie v študijnom programe Riadenie a ekonomika podniku využívaním simulačných hier na podporu riadenia a rozhodovania, automatizáciou spracovania údajov, vizualizáciou kľúčových ukazovateľov výkonnosti podnikových procesov vo forme reportov, dashbordov a scorecardov. Transfer digitalizácie do vzdelávania a využívanie zážitkovej formy výučby podporí inovatívny a tvorivý potenciál študentov podnietený absolvovaným štúdiom a kritické myslenie nevyhnutné pre hospodársku prax.

     VÝSTUPY:

Kádárová, J.,Teplická, K., Kočišová, M.: Softvérové nástroje Business Intelligence pre manažérov. In: Maneko : MANažment a EKOnomika podniku, Bratislava,roč. 12, č. 2/2020, s. 147-157, ISSN 1337-9488.
Teplická, K., Hurná, S., Kádárová, J. , Čulková, K.: Competitiveness Increasing in Mining Companies through Application of Operation Research Methods. In: TEM Journal : Technology, Education, Management, Informatics, Novi Pazar (Srbsko), roč. 9, č. 1 (2020), s. 393-401.
Teplická, K., STEINGARTNER, W., KÁDÁROVÁ, J., HURNÁ, S.: Dashboards – effective instrument of decision in synergy with software support. In: Polish Journal of Management Studies , Czestochowa (Poľsko): Wydział Zarządzania, roč. 22, č. 1 (2020), s. 565-582, ISSN 2081-7452.

VEGA č. 1/0317/19 (012019-122022)
Výskum a vývoj nových SMART riešení na báze princípov Industry 4.0, logistiky, 3D modelovania a simulácie pre zefektívnenie výroby v banskom a stavebnom priemysle.

Vzhľadom k narastajúcim požiadavkám zabezpečenia surovinovej podpory a sebestačnosti štátu je potrebné vytvoriť podmienky pre ekonomickú a ekologickú súčinnosť využitia zdrojov (ako surovinových, tak aj výrobných) pre potreby efektívnej činnosti banskej a stavebnej výroby. Vzhľadom k neustálemu rastu a rozvoju mnohých aj mladých vedných odborov, je možné princípy z oblasti dopravy, logistiky, ekológie, modelovania a simulácie využiť v prospech zabezpečenia konkurencieschopnosti a flexibility klasických priemyselných výrob akými sú baníctvo a stavebný priemysel. Projekt je zameraný na výskum, vývoj a aplikáciu nových metód a SMART riešení pre zabezpečenie efektívnej výroby pre potreby banského a stavebného priemyslu pri dodržaní princípov dopravy, logistiky, ekológie, 3D modelovania, simulácie a princípov Industry 4.0. Riešenie projektu sa bude opierať o aplikáciu prístupov z oblasti modelovania a simulácie, plánovania a rozhodovania, web aplikácií, programovania a CAD systémov.

     VÝSTUPY:

ADC: Sustainability of extraction of raw material by a combination of mobile and stationary mining machines and optimization of machine life cycle. In: Sustainability. – Bazilej (Švajčiarsko) : Multidisciplinary Digital Publishing Institute roč. 12, č. 24 (2020), s. 1-13. ISSN 2071-1050 (online)

KEGA č. 049TUKE-4/2019 (012019-122021)
Edukácia zahraničných študentov s dôrazom na kreovanie kľúčových kompetencií v kontexte budovania pracovnej kariéry a inklúzie do trhu práce na Slovensku.

Cieľovo je projekt zameraný na edukáciu študentov zo zahraničia, ktorí študujú na všetkých fakultách Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) (všetkých študijných programov 2. stupňa vysokoškolského vzdelávania) pre zvýšenie ich kompetentnosti a zlepšenie ich pracovného uplatnenia na trhu práce na Slovensku. Predkladaný projekt vychádza z potreby skvalitnenia a zatraktívnenia edukačného procesu zahraničných študentov s dôrazom na ich budúcu zamestnateľnosť na národnom ekonomickom trhu. Navrhovaný projekt má z pohľadu jeho realizácie inovačný charakter. Výsledkom projektu bude vypracovanie koncepcie prakticky zameraného predmetu s interdisciplinárnym presahom pod názvom Edukácia zahraničných študentov s dôrazom na kreovanie kľúčových kompetencií v kontexte budovania pracovnej kariéry a inklúzie do trhu práce na Slovensku. Príprave predmetu budú predchádzať výskumy a analýzy zamerané na mapovanie: súčasného stavu trhu práce na Slovensku z hľadiska dopytu a ponuky práce; vonkajších a vnútorných bariér pracovného zaradenia zahraničných študentov na národnom trhu a orientáciu v ňom a následne skúmanie reziliencie študentov; a postojov zahraničných študentov k Slovensku pre vyšpecifikovanie ťažiskových tém tvoriacich budúcu obsahovú náplň predmetu a zároveň pre tvorbu moderných učebných textov, zavádzanie inovatívnych a zážitkových foriem a metód výučby a inovatívnych prístupov do vysokoškolského edukačného procesu. Nový pedagogický model edukácie umožní lepší súlad medzi rozvinutými kompetenciami študentov z rôznych krajín sveta a pracovnými príležitosťami na Slovensku s cieľom zlepšiť ich pracovné vyhliadky z dlhodobého hľadiska.

      VÝSTUPY:

Operačná analýza v praxi priemyselných podnikov. 1. vyd. Technická univerzita Ostrava – 2019. 110 s. ISBN 9788024843162.
Teplická, K.: Manažérstvo kvality . 2019. 1 vyd. VŠB Ostrava – Technická univerzita Ostrava, 66 s. ISBN 9788024843155.
Hrehová, D. a kol. Zahraniční študenti vysokých škôl – adaptácia na štúdium a prácu na Slovensku. Košice, 210 s. ISBN 978-80-553-3655-8.

VEGA č. 1/0651/2018 (012018-122020)
Výskum vplyvu inštitucionálneho prostredia na spoločenskú zodpovednosť podnikov, spokojnosť zákazníkov a výkonnosť.

Spoločenská zodpovednosť v podnikaní sa v ostatnom období stáva rozhodujúcim nástrojom podnikovej, aj verejnej politiky na regionálnej, národnej, aj nadnárodnej úrovni. Od podnikov, ktoré chcú úspešne konkurovať v neustále sa meniacom podnikateľskom prostredí, sa očakáva, že sa budú správať zodpovedne vo výrobnom procese, v poskytovaní kvalitnej produkcie, vo vzťahu k zamestnancom, k zákazníkom, k miestnej komunite, aj životnému prostrediu. Na základe predchádzajúceho výskumu, analýz a dostupných zdrojov však zisťujeme, že okrem pohľadu na uplatňovanie tejto koncepcie v praxi podnikov chýba v odbornej literatúre skúmanie vplyvov prostredia na SZP a naopak. Cieľom nášho výskumu je zamerať sa na skúmanie vplyvu inštitucionálneho prostredia na spoločenskú zodpovednosť podnikov, spokojnosť zákazníka a výkonnosť, najmä v kontexte podmienok transformujúcej sa ekonomiky na Slovensku.

       VÝSTUPY:

Teplická, K. , Seňová, A.: Inventory valuation methods and their impact on the companies profit generetion. Acta Logistica, č. 3/2020, roč.7, str. 201-207.

No. 18197 HORIZON 2020 EIT RAW MATERIALS PROJECT
LIMBRA Become a stay -at- home entrepreneur!

Motto projektu: „Buďte podnikateľom doma“.
Prostredníctvom odlivu mozgov prichádzajú krajiny o svojich najviac vzdelaných a talentovaných pracovníkov. Celkovým cieľom LIMBRA projektu je obmedziť únik mozgov v surovinovom odvetví a zvýšiť podnikateľskú činnosť v krajinách Vyšehradskej štvorky. Zameriava sa v súčasnosti na nevyužitý podnikateľský potenciál, mladých vysokoškolákov, postgraduálnych študentov a začiatočníkov kariéry, ktorí by mali začať podnikať v surovinovom odvetví doma.

        VÝSTUPY:

Domaracká, L. et.al.: Raw materials market report 2020. Miskolc, 2020, ISBN:978-963-358-226-8.

ITMS 2014+ (2016-2019) Aktivita 1 “ Výskum dopadov implementácie alternatívnych zdrojov energie do procesov energetického manažmentu priemyselných odvetví“, podaktivity 2  Výskum dopadov využitia AZE v energetickom manažmente.

Výskum aktivity bol zameraný na analýzu optimalizačných procesov s využitím modelov environmentálnej optimalizácie podnikových procesov a uplatnením nástrojov riadenia v optimalizácii procesov. Súčasťou výskumných úloh bola analýza a optimalizácia dodávateľsko-odberateľských procesov s akcentom na energetické súvislosti, časová štruktúra procesov vztiahnutá na optimalizáciu energetických tokov využitím AZE a analýza kritických faktorov zániku podnikateľského subjektu. V rámci výskumu boli využívané metódy a metodika- modelovania, maticové analýzy, komparácia, SWOT analýza, PEST analýza a ďalšie.

                  VÝSTUPY:

Teplická, K., Kováč, M., Škvareková, E., Seňová, A.: Economic life cycle of Biomass equipment and its renovation. TEM journal č.4/2020, str. 1419-1425.

KEGA č. 002TUKE-4/2017 (012017-122019)
Inovatívne didaktické metódy v pedagogickom procese na univerzitách a ich význam pre zvyšovanie pedagogického majstrovstva učiteľov a rozvoj kompetencií študentov.

LINK PROJEKTU

Kvalita vzdelávania je rozhodujúcim cieľom stratégie vzdelávania na vysokých školách. Dokument Európa 2020 definuje akútnu potrebu zmeny školskej politiky s jednoznačným cieľom prispôsobiť štruktúru a odbornú zameranosť absolventov meniacim sa spoločensko – politickým a ekonomickým podmienkam a potrebám praxe. Cieľom projektu je realizovať prieskum na univerzite v zmysle využívania didaktických metód a didaktických prostriedkov, navrhnúť zmeny vo vzdelávaní, ktoré by zvýšili úroveň kvality vzdelávania a uspokojili požiadavky zákazníkov, ktorými sú študenti a zároveň splnili požiadavky potenciálnych zamestnávateľov na pracovnom trhu. Na Slovenských vysokých školách sa kvalita vzdelávania dosahuje budovaním systémov manažérstva kvality podľa EN ISO 9001, modelov CAF, EFQM. Kvalita vzdelávania a porovnávanie indikátorov kvality vzdelávania sa sleduje v štátoch EÚ prostredníctvom organizácie OECD, ktorá každoročne vydáva publikáciu „Education at a Glance“, ktorá obsahuje hodnotenie vybraných indikátorov kvality vysokoškolského vzdelávania. Poradenstvo v oblasti kvality vysokoškolského vzdelávania poskytuje Európska asociácia ENQA v Helsinkách. Využívanie inovatívnych didaktických metód vo vzdelávaní zvyšuje efektívnosť a kvalitu vzdelávania, pedagogické majstrovstvo učiteľov, rozvíja kompetencie študentov. Súčasťou projektu je implementácia inovatívnych didaktických metód vo vzdelávacom procese a preskúmanie efektívnosti didaktických metód v zmysle dosahovania základných kompetencií študentov a odbornej pripravenosti pedagógov.

             VÝSTUPY:

Teplická, K., Steingartner, W., Matvija, M. : Inovatívne didaktické metódy v pedagogickom procese na univerzitách.

VEGA č. 1/0741/16 (012016-122018)
Controlling inovácií priemyselných podnikov pre udržanie a zlepšenie ich konkurencieschopnosti.

Nevyhnutným predpokladom pozitívnej štruktúrnej zmeny a konvergencie slovenskej ekonomiky sú konkurencieschopné a úspešné inovujúce podniky. Inovácie zvyšujú konkurencieschopnosť podnikov a v dlhodobom horizonte podporujú dynamický rast ich trhovej hodnoty. Cieľom projektu je ekonomické zhodnotenie priebehu a výsledkov inovačných procesov v priemyselných podnikoch a zhodnotenie vplyvu inovácií na konkurencieschopnosť podnikov, ktoré ich realizujú. Metodika bude založená na strategických a operatívnych controllingových metódach a nástrojoch, ktoré podporujú riadenie inovácií v podnikoch.

           VÝSTUPY:

Economic of quality – key element of the quality management system.  Alba Iulia: Aeternitas Publishing House. ISBN 978-606-613-148-3.
Teplická, K.: Manažérske nástroje ako podporný prostriedok v priemyselných podnikoch. Ostrava,2017. 104 p. ISBN 978-80-248-4054-3.

VEGA č. 1/0669/13 (012013-122015)
Proaktívne krízové riadenie priemyselných podnikov založené na koncepte controllingu.

V posledných rokoch dochádza k významným zmenám v činnosti podnikov a spôsobe ich riadenia. Je to spôsobené vývojom na svetovom trhu, ako aj zmenou podmienok podnikateľského prostredia na Slovensku.Turbulencia a premenlivosť podmienok interného a externého prostredia podnikov vyvoláva potrebu modifikácie tradičných prístupov, koncepcií, metód, techník a nástrojov riadenia podnikov a vzniká potreba inovatívnych a kreatívnych postupov riadenia. Do existujúcich prístupov riadenia prenikajú progresívnejšie metódy a techniky a proces riadenia sa presúva do proaktívnych prístupov zameraných na preventívne opatrenia. Cieľom projektu je navrhnúť metodiku identifikácie vznikajúcich problémov v podniku a inovatívnych prístupov ku krízovému riadeniu. Metodika bude vychádzať z existujúcich controllingových metód ako sú Balanced Scorecard, Data Envelopment Analysis, Activity Based Management, Business Continuity Management a ďalších a bude upravená na podmienky a potreby priemyselných podnikov pôsobiacich na Slovensku.

               VÝSTUPY:

Procesný controlling. In: Riadenie podporných podnikových procesov v malých a stredných podnikoch. Zvolen : TU vo Zvolene, 2013. ISBN 978-80-228-2579-5

VEGA č. 1/0961/13( 012013-122015)
Procesné riadenie samosprávy.

Mestské a obecné spoločenské problémy pretrvávajú aj napriek tomu, že sa na ich riešenie vynakladá neuveriteľný čas, financie a vedomosti. Príčinou sú systémové problémy, čo znamená, že ide o nežiaduce správanie sa charakteristických systémových štruktúr. Možným spôsobom ich minimalizácie alebo celkovej eliminácie je ich reštrukturalizácia, ktorá by obsahovala návrh riadených procesov samosprávy pre mestá a obce, ktorými budú vytvárať vzory fungovania – tzv. arche typy. V súčasnosti, keď sa mestá a obce potykajú s dopadmi hospodárskej krízy a sú neustále tlačené do znižovania nákladov a zefektívnenia vynakladaných zdrojov je potrebné jasne zadefinovať ktoré procesy musí obec vykonávať a aké zdroje na ich zabezpečenie potrebuje. Tým sa dá samosprávam do rúk nástroj na prijímanie nie politických, ale odborných rozhodnutí. Zároveň novým starostom a prednostom to prinesie neoceniteľné informácie, ktoré im umožnia efektívnejšie riadenie samosprávy.

               VÝSTUPY:

Procesný pohľad na náklady podniku a ich vplyv na efektívnosť. 1. vyd. Ostrava: VŠB – TU 2015. 66 p.ISBN 978-80-248-3697-3.

VEGA č.1/0004/11 (1.1.2011-31.12.2013)
Návrh metodiky implementácie a hodnotenia systému Kaizen v podmienkach malého a stredného podnikania v SR.

Spôsob myslenia a života podnikov sa premieta aj v japonskom prístupe Kaizen, ktorý je orientovaný na neustále zlepšovanie podnikových procesov s cieľom odstránenia plytvania. Týmto projektom chceme poukázať na možné uplatnenie systému Kaizen v malom a strednom podnikaní v SR a zdôrazniť prínosy jeho aplikácie v zmysle zefektívnenia podnikových procesov. Kaizen využíva životné skúsenosti všetkých zainteresovaných v podniku, predstavuje jednoduchý spôsob videnia, v čom spočíva jeho podstatný význam a preto je možné ho uplatňovať aj v malom a strednom podnikaní. Kaizen znamená zlepšovacie návrhy, nové nápady, nové myšlienky a to je podstata neustáleho zlepšovania. Vzhľadom k tomu, že tento systém bol doteraz aplikovaný len vo veľkých podnikoch, chceli by sme pozornosť upriamiť na malé a stredné podniky a navrhnúť im metodiku zavádzania tohto systému v praxi, metodiku hodnotenia zavedeného systému a poukázať na jeho ekonomické, ergonomické, technické a sociálne prínosy.

               VÝSTUPY:

Nástroje environmentálnej politiky a ich prínosy v praxi. 1. vyd.  Košice: ES F BERG TU, 2012.  94 s. ISBN 978-80-553-0917-0.
Moderné trendy v manažérskom účtovníctve. 1. vyd.  Košice: ES F BERG TU, 2012. 93 s. ISBN 978-80-553-0916-3.
Kaizen v malom a strednom podnikaní.  1. vyd. – Ostrava: VŠB-TU – 2015. 65 p. ISBN 978-80-248-3703-1.

VEGA č. 1/0002/08 (1.1.2008-31.12.2010)
Využitie environmentálnych nástrojov v procese zabezpečenia ekonomicko-environmentálnej harmonizácie výrobných podnikov.

Otázka ochrany životného prostredia sa dnes stáva fenoménom, ktorý núti zmeniť orientáciu podnikov k tzv. environmentálnemu správaniu. Budovaním systémového prístupu k životnému prostrediu si podnik vytvára pozitívny image a stáva sa akceptovateľným partnerom environmentálne uvedomelých dodávateľov. Dosahovanie ekonomickej – environmentálnej harmonizácie znamená pre podnik akceptáciu environmentálnych zámerov v environmentálnej politike podniku s cieľom minimalizovať negatívne dopady na životné prostredie a zároveň vyrábať ekologické výrobky s environmentálnou značkou prostredníctvom ekologických technológií a zariadení, a tým minimalizovať výrobné náklady podniku, ktoré definujú jeho ekonomickú stránku. Aplikácia dobrovoľných nástrojov v oblasti ŽP prináša podnikom zníženie nákladov o 20-60%, čím prispieva k zefektívneniu jeho ekonomickej účinnosti.

            VÝSTUPY:

Moderné trendy v riadení malých a stredných podnikov.  Zvolen : TU, 2011 S. 67-91. – ISBN 978-80-228-2281-7.

VEGA č. 1/2574/05 (1.1.2005-31.12.2008)
Aplikácia moderných vývojových trendov v oblasti manažérskeho rozhodovania vo výrobných podnikoch ako predpoklad budovania podnikov svetovej triedy.

V stále sa rozvíjajúcom trhovo-orientovanom prostredí dochádza k výrazným zmenám v oblasti strategického poňatia nákladov výrobných a nevýrobných podnikov, vo všetkých odvetviach národného hospodárstva. Ide o zmeny, ktoré súvisia s dlhodobou prosperitou podnikov založených na metódach hodnotenia ich strategickej pozície. Okrem toho, oblasť riadenia nákladov vo výrobných podnikoch je zo strategického hľadiska chápaná ako pilier ekonomického a hospodárskeho rozvoja každého podniku. Optimalizácia tejto ekonomickej kategórie, nákladov, sa dnes stáva predmetom záujmu manažérov, ale aj výkonných pracovníkov, pretože vo veľkej miere ovplyvňuje celkovú úroveň hospodárenia podniku. Znižovanie nákladov a ich efektívne riadenie a kontrola sa stáva základným prostriedkom rozhodovania a nástrojom dosiahnutia konkurencieschopnosti v stále sa rozmáhajúcom trhovom prostredí. Vzhľadom k tomu, že problém prežitia podnikov a dosiahnutia úrovne svetovej triedy závisí práve od nákladového riadenia, bude tento projekt orientovaný do oblasti nákladov.

        VÝSTUPY:

Uplatnenie moderných trendov nákladového riadenia vo výrobných podnikoch. Habilitačná práca. Košice : – 2008.

 

sk_SKSlovak